Kancelaria GESSEL
Założyciel i główny sponsor Fundacji GESSEL dla Muzeum Narodowego w Warszawie
O KANCELARII
Założona w 1993 roku Kancelaria GESSEL jest jedną z wiodących kancelarii na polskim rynku usług prawniczych. Świadczy usługi doradcze w niemalże wszystkich sektorach gospodarki, w tym m.in.: branży finansowej, budownictwie, nieruchomościach, branży spożywczej, transportowej, handlu, farmaceutyce, mediach, IT. Obsługuje transakcje prawa polskiego i niemieckiego. Główne obszary praktyki to: fuzje i przejęcia, VC/PE, rynki kapitałowe, prawo papierów wartościowych, prawo spółek, prawo pracy, kontrakty menedżerskie, prawo własności intelektualnej, prawo konkurencji, arbitraż i postępowania sądowe, White Collar Crime, nieruchomości, prawo farmaceutyczne, prawo podatkowe, zamówienia publiczne, German Desk, projekty specjalne / risk & suport oraz Private Lawyer.
Tygrys pochodzi z obrazu Ryszarda Grzyba, znajdującego się w recepcji Kancelarii, w budynku przy ulicy Siennej w Warszawie. Symbol mocy i siły stał się znakiem rozpoznawczym występującym obok logo firmy. Tygrys był pierwszym obrazem zakupionym do bogatej dzisiaj kolekcji dzieł sztuki Beaty Gessel, założycielki Kancelarii. W ślad za pierwszym poszły zakupy następnych obrazów – kilkanaście prac Ryszarda Grzyba, kilka prac Edwarda Dwurnika i Tomasza Tatarczyka oraz pojedyncze prace innych autorów, w tym Marioli Przyjemskiej. Inwestowanie w sztukę to zdecydowanie bardziej hobby niż biznes, co potwierdza moja działalność na rzecz Fundacja GESSEL dla Muzeum Narodowego w Warszawie. W 2013 r. mecenas Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz, założycielka i wspólnik zarządzający kancelarią GESSEL, została uhonorowana odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, nadawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury Polskiej.

Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Narodowe w Warszawie, założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Muzeum Narodowe znalazło ważne miejsce w planach nowego państwa i jego stolicy – Warszawy. Modernistyczny gmach, siedzibę muzeum, wzniesiono w latach 1927–1938. Dziś zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności, i obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo. Muzeum ma cztery oddziały: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie od listopada 2010 roku jest dr Agnieszka Morawińska – historyk sztuki, krytyk, autorka publikacji z zakresu estetyki i historii sztuki, wieloletnia kurator zbiorów malarstwa polskiego w MNW.
