Katarzyna Kozyra

Ur. w 1963 roku w Warszawie. Mieszka i pracuje w Berlinie i Warszawie. Rzeźbiarka, fotografka, autorka performansów, filmów, instalacji wideo oraz akcji artystycznych. W latach 1985-1988 studiowała germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim, zaś w latach 1988 – 1993 rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1993 otrzymała dyplom w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego za pracę Piramida zwierząt. Laureatka m.in. Paszportu Polityki z 1997 roku oraz nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2011 roku. W 1999 roku otrzymała honorowe wyróżnienie na 48 Biennale Sztuki w Wenecji za wideoinstalację w Polskim Pawilonie Łaźnia męska. W swych pracach porusza się w obszarze kulturowych tabu oraz stereotypów zachowań zakodowanych w życiu społecznym. Od 2010 roku pracuje nad autobiograficznym pełnometrażowym filmem fabularnym. W 2012 roku założyła Fundację Katarzyny Kozyry.

prace
fot. Ela Białkowska, dzięki uprzejmości Fundacji Katarzyny Kozyry